Ta strona wykorzystuje pliki cookies w czasie jej przeglądania. Czytając naszą stronę zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zebrane informacje nie są wykorzystywane w celach marketingowych. Informacja o cookies


foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

32 260-35-00
prywatna@sklodowska.iq.pl
KontaktJak poznajemy i obserwujemy świat?

 

Świat poznajemy i obserwujemy poprzez:

a - naukę,

b - osobiste sądy i opinie,

c - dogmaty

We współczesnym świecie nauka stała się dominującym sposobem rozumienia świata. Celem nauki jest umożliwienie nam zrozumienia świata i gromadzenia wiedzy o nim. Narzędziem do osiągnięcia powyższego celu są teorie naukowe. Naukowe poznanie i rozumienie świata i sposób gromadzenia wiedzy o nim różni się od innych wyjaśnień rzeczywistości  następującymi cechami:

- abstrakcyjnością ,  -  sprawdzalnością ,  - obiektywizmem i  wielokrotnością stosowania.

Inne sposoby poznania jak wiara czy dogmaty polityczne jak i utarte opinie nie posiadają powyższych cech i dlatego nie nazywamy ich naukowymi. Spełniają one jednak dodatkową funkcję poznania ale należy pamiętać , że nie są obiektywne. Powoduje to wielokrotnie spory , debaty i niekończące się dyskusje nad otaczającymi nas problemami. Żeby poradzić sobie lepiej ze zrozumieniem ludzkiego działania powstała nauka , którą nazwaną socjologią.

Socjologia zajmuje się:

* zrozumieniem zasad, wedle których ludzie się organizują;

* bada społeczne zachowania się człowieka, organizację społeczeństw oraz zachodzące w nich interakcje oraz zmiany

* systematyzuje i ściślej określa codzienne społeczne doświadczenia.Copyright © 2022 Copyright Skłodowska Rights Reserved.